Keď sa Druhá svetová vojna skončila, nastal čas veľkej radosti a osláv. Meče z Prísloví boli prekuté na pluhy, zajatci boli oslobodení a milióny vojakov išli domov k svojim rodinám. Ale jeden muž, poručík Hiroo Onoda z Japonskej cisárskej armády, sa rozhodol neuveriť vysielaniu, ktoré ohlasovalo koniec vojny. Nasledujúcich 29 rokov sa poručík Onoda skrýval vo filipínskej džungli a odmietal sa vrátiť domov.


Po stopovaní džungľou študent starého vojaka našiel a spriatelil sa s ním.

Úrady vedeli, že bol stále tam, a snažili sa doručiť mu správu. Avšak Onoda ignoroval letáky, ktoré mu nechávali ostrovania ako nepriateľskú propagandu. Listy, rodinné fotografie a výtlačky novín, ktoré mu zhadzovali z lietadiel považoval za dobre vymyslený trik.
V roku 1974 sa japonský vysokoškolák rozhodol spraviť z vystopovania vydedenca svoju osobnú misiu. Po stopovaní džungľou študent starého vojaka našiel a spriatelil sa s ním, ale nepodarilo sa mu presvedčiť ho, aby sa vzdal.

Tri desaťročia Onoda bojoval vo vojne, ktorá existovala len v jeho mysli, proti imaginárnemu nepriateľovi.

Napokon poslala japonská vláda do džungle Onodovho bývalého veliteľa s rozkazom, aby sa stiahol. Zbavený povinnosti, Onoda vyprázdnil guľky zo svojej pušky a zložil zbraň. Vojna sa preňho konečne skončila. Vrátil sa domov a bol privítaný ako hrdina.

Nevediac o týchto dobrých správach a bojac sa Boha sa krčia v džungli náboženstva alebo sebaklamu.

Tri desaťročia Onoda bojoval vo vojne, ktorá existovala len v jeho mysli, proti imaginárnemu nepriateľovi, ktorého sa bál a zároveň mu nedôveroval. Niektorí ľudia takýmto spôsobom vnímajú Boha. Vo svojich mysliach sú proti Bohu, alebo si myslia, že Boh ich prenasleduje kvôli ich hriechom. Nedostalo sa k nim, že nepriateľstvo bolo ukončené, že vojna má svojho víťaza a že Knieža Pokoja teraz sedí na svojom tróne. Nevediac o týchto dobrých správach a bojac sa Boha sa krčia v džungli náboženstva alebo sebaklamu, v ktorom Boh nemá miesto. Boh ich nenávidí – alebo sa tak nazdávajú. Jeho hnev sa stupňuje. Nevedia, čo Boh momentálne robí, ale očakávajú, že sa jedného dňa objaví. A keď sa tak stane, budú musieť zaplatiť peklom.

Paul Ellis
Z knihy Gospel in ten words – 10 dôvodov na radosť

Facebook

Who's Online

Práve tu je 14 návštevníkov a žiadni členovia on-line