Síce možno vieš, že na Vianoce sa oslavuje narodenie Ježiška, niektorí hovoria aj „kráľa“ alebo „Božieho syna“... To, že Ježiš je historickou osobou, ako rímsky Cisár, Naopeon alebo Mahatma Gandhi je faktom. Ale prečo sa o ňom hovorí ako o Bohu? Nebol to len obyčajní dobový učiteľ etiky, filozof, alebo hipster s alternatívnym životným štýlom?

„A plán im vyšiel. Áno, zabili Ježiša. No aj Ježišov plán vyšiel.“

Vieš čo pre teba spravil Ježiš? Odstránil všetky pochybnosti o jeho absolútnej láske a prijatí. V tých dňoch mali ľudia plno pochybností kvôli nábožným fanatikom. Ľudia vtedy (rovnako ako aj dnes) túžili po vzťahu s Bohom, no namiesto slobody našli (duševné) otroctvo; namiesto pravdy, dogmu. Namiesto skutočnosti, našli strážcov, ktorí ich uisťovali, že práve ich učenie je skutočné. Ľudia chceli veriť vo veľkého Boha, milujúceho Boha, Boha, ktorého by sa nemuseli báť. No pochybovali...a potom sa na scéne zjavil Ježiš. Mnohí sa snažili mocných strážcov náboženstva neuraziť, no Ježiš sa podujal vykoreniť problém, čo oddeľoval ľudí od harmonického vzťahu s Bohom.

„Mnohí boli oslobodení a mnohí ešte stále nachádzajú slobodu“

Pustil sa priamo do farizejov; tých ľudí, ktorí sa považovali za kľúč k riešeniu problému a ukázal, že sú vlastne jeho pravou príčinou. Pre opovážlivosť sa farizeji voči nemu spikli. A plán im vyšiel. Áno, zabili Ježiša. No aj Ježišov plán vyšiel. Mnohí boli oslobodení a mnohí ešte stále nachádzajú slobodu od odsúdenia a pochybností, ktoré vytvorili náboženskí fanatici v spoločnosti. Ak máš aj ty pochybnosti kvôli učeniu a obviňovaniu ľudí, choď a skúmaj Ježišov život. Preštuduj si jeho rozhovory a pýtaj sa sám seba: „Mal Ježiš tento rozhovor, hoci veľmi dobre vedel, že skončí jeho smrťou, len preto, aby som mohol skutočne dôverovať jemu a nie slovám, učeniu a odsúdeniu nábožných?“

Ak sa cítiš odsúdený, choď a pýtaj sa sám seba: „Zastal sa Ježiš ženy, ktorú prichytili pri cudzoložstve, riskujúc, že sám bude ukameňovaný, len kvôli mne? Kvôli mojej prítomnosti, minulosti a budúcnosti? Je svorka nábožných fanatikov pripravená ma ukameňovať za niečo, za čo som právom vinný, no napriek tomu sa ma Ježiš zastáva, bráni ma a pripomína mi, že v Kristovi niet odsúdenia?“

Sloboda je pre všetkých. No má svoju cenu.

Tou cenou je nasledovné: prestaň veriť názoru farizejov. Začni dôverovať názoru LÁSKY. Pretože Boh je Láska a láska (ak ju človek zažil) oslobodzuje dušu.

Mick Mooney

Facebook

Who's Online

Práve tu je 7 návštevníkov a žiadni členovia on-line