Bohu ani jeho Slovu nerobíme dobrú službu, keď Písmo meníme na niečo, čím nie je.

Biblia.

Kresťania o nej neustále hovoria, hoci nie vždy je celkom jasné, čo pod „Bibliou“ myslia. Totiž, neviem, čo iné, ako známu frázu „Božie slovo“ predstavuje pre mnohých, ktorí ju vydávajú za posvätný text, čo riadi ich život. Som si však vedomý, že nie všetci sa v tomto zhodneme.

Niektorí kresťania chcú z Biblie urobiť niečo, čím nie je a to (najmä pri interakcii s ďalšími kresťanmi) vedie k nie veľmi šťastným rozhovorom a nebezpečným dohadom.Bol by som rád, keby kresťania v súvislosti s Bibliou zvážili týchto 5 vecí:

1. Biblia nie je kniha kúziel.

Biblia nie je kniha o tom, ako viesť dobrý život. Vlastne to vôbec nie je kniha. Je to množstvo kníh. Celá knižnica.

66 samostatných kníh napísaných rôznymi štýlmi (poézia, dejiny, životopisy, doktríny, listy) a desiatkami autorov; počnúc pastiermi, cez prorokov, doktorov, rybárov až po kráľov. Títo rozmanití autori mali každý veľmi odlišnú cieľovú skupinu, rôznorodé životné okolnosti a špecifický program práce; preto ku každej knihe nemôžeme pristupovať rovnako – z rovnakého dôvodu, ako nemôžeme čítať báseň o listoch rovnako, ako čítame knihu o botanike. Niektoré nás majú inšpirovať, iné informovať. Prijímame a rozumieme im však odlišne.

Ak ako kresťania vnímame Písmo ako zbierku rôznorodých diel rozprávajúcich jeden príbeh, oslobodí nás to od zmätku, ktorý vyvoláva slovo „doslovné“. Nemusíme porovnávať dejiny s alegóriou poézie, alebo ich rovnako čítať. Dovolí nám to tiež vnímať Bibliu ako záznam nielen o Bohu, ale aj o Jeho ľude a nájsť sa v ňom.

2. Biblia nie je taká jasná, ako by sme si priali.

Často (hlavne pri hádkach), kresťania radi začínajú frázou, “Biblia jasne hovorí…” za ktorou nasleduje biblický text podľa ľubovôle.

Títo ľudia nie vždy berú do úvahy celú Bibliu.

Ak sme úprimní, musíme uznať, že v Biblii je množstvo tém, ktoré nie sú určité ani jednoznačné. Napríklad, v Starej zmluve si môžeme prečítať jasné Božie prikázanie „Nezabiješ!“ a o čosi ďalej vidíme Ježiša vysvetľovať učeníkom, že nenávisť nie je cesta, ktorou by sa mal uberať jeho ľud.

No vidíme tam tiež, ako Boh prikazuje Izraelitom zničiť každého živého tvora v mestách svojich nepriateľov (vrátane žien a detí) a čítame o tom, ako Mojžiš zavraždil egyptského vojaka bez Božieho dovolenia.

Tieto úryvky sú dôvodom, prečo niektorí kresťania veria, že všetko násilie je hriešne, kým iní si myslia, že zastreliť niekoho v sebaobrane je v poriadku. Niektorí považujú vojnu v istých prípadoch za opodstatnenú, kým iní veria, že vojna je sama o sebe nemorálna.

Tá istá Biblia. Jedna a tá istá téma. Viacero perspektív.

Tým nechcem povedať, že pravda je relatívna, že Boh nemá názor na násilie, alebo, že nám svoj názor nevyjadril v Biblii. Ide mi len o to, že odpoveď nemusí byť vždy taká jasná a zrejmá, ako niekedy radi predstierame.

Častokrát, keď kresťania vyslovia frázu „Biblia jasne hovorí...“ tým vlastne myslia „Spôsob, akým si vykladám význam tohto verša ma oprávňuje na tento názor.“

Keď túto „knižnicu“ čítame a skúmame v jej celosti, nachádzame tam témy, spojitosti a veci, ktoré sa prekrásne prelínajú, no ak sme úprimní, musíme tiež pripustiť, že sú tam aj nejednoznačnosti. Priznať si, že (knihy Biblie) sú komplexné, Písmo nijak neumenšuje. Práve naopak, väčšina skvelých diel v histórii je práve takých.

3. Biblia bola Bohom inšpirovaná, nie nadiktovaná.

Kresťania častokrát správne poznamenajú, že Biblia bola „inšpirovaná Bohom,“ a ja s nimi úplne súhlasím. Avšak, táto myšlienka sa častokrát prekrúti.

Biblia je „Božie slovo“, no musíme byť opatrní v tom, čo myslíme, keď hovoríme, že bola Bohom „napísaná“. Sú to slová mužov, ktorých Boh primäl k tomu, aby rozpovedali, nielen to, čo podľa ich tvrdenia počuli Boha povedať, ale aj udalosti, ktoré sa diali v nich a okolo nich – ich zápasy, osobné dôvody na písanie a zvláštne zážitky s Bohom. Samozrejme, že to bol Boh, kto ich inšpiroval, no naďalej zostali len inšpirovanými ľudskými bytosťami, nie Bohom zmanipulovanými bábkami, ktoré pri dverách odovzdali svoju slobodnú vôľu a prepisovali Božie monológy ako zombíci.

List Timotejovi hovorí, že Písmo je „Bohom vdýchnuté“, že pochádza od Boha, no netvrdí, že je Bohom nadiktované.

4. Všetci si vyberáme Bibliu, ktorej veríme, ktorú kážeme a obhajujeme.

Kresťania často obviňujú veriacich s inými názormi z „vytŕhania veršíkov“ z kontextu. Tvrdia, že sa priveľmi držia veršov s ktorými súhlasia a pritom pohodlne vypustia tie, s ktorými stotožnení nie sú.

Jediným problémom je, že zakaždým, keď niekto vytiahne toto tvrdenie, obyčajne si prisudzuje objektívnosť. Tvári sa, ako keby chápal Písmo nezaujato a nemenne, bez odchýlok, či predsudkov a nazdáva sa, že druhá osoba to porušuje.

Ako rastieme vo viere, niektorí z nás možno budú schopní zbaviť sa svojich predpojatostí a dostať sa bližšie k skutočnému významu Písma. No kým sa tak nestane, väčšina z nás bude mať vlastnú Bibliu, utvorenú na náš vlastný obraz. V dejinách je toľko výkladov Písma, koľko je jeho čitateľov. Naša viera a chápanie Biblie je výsledkom výchovy; času venovanému jej štúdiu; vplyvu priateľov, medzi ktorými žijeme; časťou sveta, v ktorej žijeme; skúsenosťami, čo máme a mnohým iným.

Preto nie je férové obviňovať niekoho z toho, že selektívne používa Písmo, pokým si nie sme schopní priznať, že páchame rovnaký zločin.

5. Boh je väčší ako Biblia.

Počas uplynulého týždňa som sa šiel prejsť na pláž, aby som si užil oceán. Tí z vás, ktorí to už skúsili, vedia, aké je to zažiť tú veľkosť, ohromujúcu krásu a silu, neutíchajúcu moc prílivov. Poznajú ten pocit malosti a ohromujúcu veľkosť stvorenia, ktorému stoja zoči-voči.

O oceáne boli napísané miliardy slov. Mohol by som zozbierať každé jedno z nich; tie najkrajšie, najživšie, najpresnejšie opisy od rybárov, oceánológov a básnikov. Mohol by som každučké z nich prečítať niekomu, kto pri ňom nikdy nebol – no i tak by som ho nikdy nevystihol. Jednoducho neexistuje spôsob ako ho dostatočne vystihnúť slovami. Musíte ho zažiť.

Kiež by si viac kresťanov priznalo, že Biblia (čo aká dokonalá a Bohom inšpirovaná) je len zbierkou slov o oceáne. Nie je oceánom samotným.

Boh je oceán.

Slová v Biblii len ukazujú na niekoho, na koho slová jednoducho nestačia. Slová nám dávajú akési súradnice, no v konečnom dôsledku je Boh omnoho väčší, než čo dokážu obsiahnuť.

Biblia nie je Boh. Biblia je knižnica plná inšpirovaných slov o Bohu. Môžeme ju skúmať, bádať a nachádzať v nej útechu. Na jej stránkach môžeme objavovať Boží charakter, správu o Kristovi a cestu, po ktorej máme kráčať.

Bibliu môžeme dokonca milovať. Ja ju milujem.

No oslavovať by sme mali Boha, ktorý Bibliu inšpiroval.

John Pavlovitz

Facebook

Who's Online

Práve tu je 17 návštevníkov a žiadni členovia on-line